გაკვეთილის მთავარი თემა
|
მსოფლიო ოკეანის წყლის
თვისებები
|
სწავლების საფეხური/მოსწავლეთა პროფილი
|
VII-ა კლასი, 25 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა
|
მნიშვნელოვანია იმიტომ, რომ
მოსწავლე არკვევს , რატომ
არ თავდება წყალი
ბუნებაში როგორ ახდენს
გავლენას კლიმატის ჩამოყალიბებაზე და
შესაბამისად მეურნეობის განვითარებაზე, რომ
მას გამოუმუშავდეს პრეზენტაციის უნარი,
მიზეზ შედეგობრივი კავშირის დადგენის უნარი, მიღებული
ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების უნარი.
მსოფლიო ოკეანე
შეიცავს ბუნებრივი რესურსებისუზარმაზარ მარაგს
ამიტომაც აუცილებელია აღნიშნული თემის
გააზრებულად შესწავლაწ
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
ვასწავლი მოსწავლეებს ოკეანის
წყლის თვისებებს (მარილიანობა, ტემპერატურა), ოკეანური
დინება ჩემი მიზანია
გამოვმუშაო მათ შემდეგი
უნარ_ჩვევები
ა)ინტერპრეტაციის უნარი
ბკვლევისა და ანალიზის
უნარი
გმიზეზ_შედეგობრივი კავშირის დადგენის
უნარი, შეძლოს მოსწავლემ
მსჯელობა ოკეანის წყლის
თვისებებზე(მარილიანობა, ტემპერატურა) დინებებზე. მსჯელობს ოკეანის, ზღვების
წყლების მნიშვნელობაზე ადამიანის ყოფასა
და ცხოვრებაზე შეძლოს
კონტურულ რუკაზე დაიტანოს ოკეანეები და
მისი ნაწილები
გეო.VII.8
მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობა
ჰიდროსფეროს შესახებ
|
წინასწარი ცოდნა
|
რა არის ჰიდროსფერო რამდენი
ნაწილისაგან შედგება ჰიდროსფერო რა
არის წყლის ბრუნვა
რა თვისებები ახასიათებს ოკეანის
წყალს
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
ვაფასებ ;ჯგუფურ ინდივიდუალურ მუშაობას და პრეზენტაციას წინასწარ შემუშავებული რუბრიკების საშუალებით
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
ნახევარსფეროების რუკა გლობუსი
დაფა ცარცი პროექტორი
ინტერნეტი კომპიუტერი
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
საორგანიზაციო საკითხები2წთ
A ფაზა გამოწვევა თთ8 წთ
კლასში ვსვამ კითხვებს:
1.რა არის ჰიდროსფერო?
2.რა ნაწილებისაგან შედგება
ჰიდროსფერო?
4რა არის წყლის
ბრუნვა?
5.რა თვისებები ახასიათებს
ოკეანის წყალს?
B ფაზა შინაარსის რეალიზება
გეოგრაფიული კვლევა
ვთხოვ მოსწავლეებს ‘ჩამოთვალონ
მათთვის ცნობილი ზღვები
ოკეანეების აუზების მიხედვით და დააჯგუფონ ცხრილში: ზღვების დაჯგუფება
ოკეანეების აუზების მიხედვით დავალება შეასრულონ მოსწავლის წიგნში.
ჯგუფური მუშაობა25წთ
შემდეგ კლასს ვყოფ
5 ჯგუფად, რომელსაც
ვარქმევთ ოკეანის სახელებს
და ვაძლევ დავალებას
მათ მიერ შედგენილი
ცხრილიდან ამოირჩიონ თავიანთი
ოკეანის სამი ზღვა
შესაბამისი თემატური რუკების
და ნახევარსფეროების რუკის
გამოყენებით დაადგინონ;
ა) როგორია ამ ზღვების
წყლის მარილიანობა და ტემპერატურა
ბ) როგორ იცვლება
ოკეანის წყლის მარილიანობა და
ტემპერატურა განედების მიხედვით
კვლევების შედეგები შეიტანონ
ცხრილში
ზღვების წყლის საშუალო
წლიური ტემპერატურა და
მარილიანობა
დასკვნა:
კვლევის დასრულების შემდეგ
თითოეული ჯგუფი აკეთებს
პრეზენტაციას
C ფაზა
რეფლექსია10წთ
გაკვეთილის მოკლედ ვაჯამებთ
ჩატარებულ აქტივობებს ყურადღებას ვამახვილებ მოსწავლეთა
მიერ გეოგრაფიული კვლევის
შედეგად მიღებულ დასკვნაზე,
თუ როგორ იცვლება
მსოფლიო ოკეანის წყლის
ტემპერატურა და მარილიანობა განედების მიხედვით
შემდეგ ვაძლევ დავალებას
სახელმღვანელოში მოცემული ნახატების მიხედვით დაადგინონ, როგორ
იცვლება მსოფლიო ოკეანის წყლის
მარილიანობა და ტემპერატურა ჩ.გ
100 და ს.გ 450-იანი პარალელების გასწვრივ
|
გაკვეთილის გეგმები
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий